Осем години по-късно Гърция мечтае за нов подвиг на Европейско първенство

20.06.2012 | Автор: | Публикувано в: Футбол

Преди броени дни Гърция стори немислимото и се класира за ?-финалите на Евро 2012 в Полша и Украйна. Тимът воден от Фернандо Сантош бе сред аутсайдерите в група „А”, но както преди осем години с 4т. успя да прескочи първата фаза на първенството. Така отново цялата страна мечтае нейните любимци да повторят незабравимата 2004 г., когато станаха шампиони на Стария континент.

На старта на Евро 2004 в Португалия Гърция са сред деветте отбора, които ще се борят за титлата, заедно с домакините, Англия, Франция, Германия, Италия, Испания, Чехия, Дания, Холандия и Швеция.

Големите пет се превръщат в най-големия провал на турнира. Германия, Италия и Испания отпадат още в групите, а Англия и Франция на ?-финалите, заедно с Швеция и Дания. Холандия пък стига до ?-финалите, където губи от Португалия.

В първия мач от група „А” в Порто „селесао” допуска поражение с 1:2 от момчетата на Ото Ренхагел. След това Гърция завършва наравно с Испания (1:1) и пада от Русия с 1:2, но това не им пречи да се класират за следващата фаза на Евро 2004.

На ?-финалната фаза Гърция се изправя срещу Франция и побеждава с 1:0. Ренхагел се надява футболистите му да се представят „като героите от Древна Гърция” и Харистеас влиза в пантеона с гол с глава в 64-ата минута. Така „елините” надиграват „петлите” за пръв път от седем мача, като първият се е състоял през 1958г.

Гърците продължават да разбиват всякаква логика, футболни прогнози на авторитетни сайтове като този тук и традиции на ?-финалите, след като печелят със „сребърен” гол в Порто над Чехия. В герой за тима се превъща бранителят Траянос Делас, отбелязвайки в последната секунда на първото продължение.

Така шампионатът завършва, както е започнал – Гърция срещу Португалия. Единствената разлика е резултата. Южните ни съседи печелят с минималното 1:0 след гол на нападателят Ангелос Харистеас през второто полувреме. Така те стават първите, които надиграват както домакините, така и носителя на купата – Франция, в един и същи турнир.